Η διακίνηση του έντυπου και του χειρόγραφου βιβλίου στον ελληνοβενετικό κόσμο»

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνοϊταλικές Σπουδές: Ιστορία, Λογοτεχνία, Κλασική Παράδοση» και το Εργαστήριο Ιταλικής Ιστορίας και Ιστοριογραφίας του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν σε στρογγυλή τράπεζα με θέμα: «Η διακίνηση του έντυπου και του χειρόγραφου βιβλίου στον ελληνοβενετικό κόσμο», που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα19 Δεκεμβρίου 202218:00, στο Κεντρικό κτήριο Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης», με αφορμή την έκδοση του βιβλίου της κας Παναγιώτας Τζιβάρα, Χαμένες και Κρυμμένες Βιβλιοθήκες. Ιδιωτικές βιβλιακές συλλογές στη βενετοκρατούμενη Κέρκυρα (16ος-18ος αι.), τ. Α΄-Β΄, Εκδόσεις Άτων – Αναγνωστική Εταιρία Κερκύρας, Αθήνα 2022, τ. Α΄, σ. XXXVIII + 520, τ. Β΄, σ. XXIV+340.

Χαιρετισμοί:

Αχιλλέας Χαλδαιάκης: Καθηγητής, Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Θανάσης Μακρής: Πρόεδρος της Αναγνωστικής Εταιρίας Κερκύρας

Συμμετέχουν:

Κωνσταντίνος Στάικος: Ιστορικός του βιβλίου, εκδότης, Ιδρυτής της Εταιρείας Κήπος των Φιλοβίβλων

Αγαμέμνων Τσελίκας: Παλαιογράφος, τ. Προϊστάμενος του Ιστορικού και Παλαιογραφικού  Αρχείου του Μορφωτικού Ιδρύματος της Εθνικής Τραπέζης

Νίκος Καραπιδάκης: Καθηγητής Ιονίου Πανεπιστημίου, Τμήμα Ιστορίας, τ. Πρόεδρος της Εφορείας των Γενικών Αρχείων του Κράτους

Γεράσιμος Δ. Παγκράτης: Καθηγητής ΕΚΠΑ, Πρόεδρος Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Παναγιώτα Τζιβάρα: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΔΠΘ, Τμήμα Ιστορίας-Εθνολογίας

Συντονίζει ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Ιωάννης Δ. Τσόλκας, Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση και εξ αποστάσεως μέσω του συνδέσμου: https://delos.uoa.gr/opendelos/search-live.

Επισυναπτόμενα αρχεία:
Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου, 2022